Która z nas nie lubi srebrnej, pięknie lśniącej biżuterii. Doskonale podkreśla ona urodę, wydobywając z niej cudowny, naturalny blask. Ale czy wiesz, że równie ważnym przyjacielem kobiety powinny być kosmetyki z jonami srebra? Powinno się tak stać zwłaszcza wtedy, gdy dana kobieta boryka się z problemami trądziku, przebarwień czy wyprysków. Jak niepozorne srebro pomoże jej w tych kłopotach?

Kosmetyki ze srebrem – najważniejsze zalety

Pierwszy z plusów preparatów stworzonych na bazie omawianego składnika jest ich mocne, antybakteryjne działanie. Dzięki niemu stany zapalne na skórze są skutecznie łagodzone, a ogniska bakterii znacząco zmniejszone. Właściwości te sprawiają, że srebro w kosmetyce wykorzystywane jest w środkach pielęgnacyjnych dla nastolatków, w mydłach antybakteryjnych czy nawet w płynach do płukania ust.

Kolejna dobre właściwości srebra w kosmetyce to jego działanie nawilżające i chroniące przed pozostawaniem na skórze zbyt dużej ilości łoju. Dlatego też omawiany składnik znajdziemy także w specyfikach do pielęgnacji skóry zmęczonej, pozbawionej elastyczności i nawilżenia. Pamiętajmy również, że srebro tworzy doskonałą barierę przeciwwirusową, która jest kluczowa dla skóry zwłaszcza w chłodne, zimowe miesiące.

Warto przy tym wspomnieć, że srebro w omawianym przypadku stosowane jest zazwyczaj w postaci niewielkich cząsteczek. Preparaty takie określa się jako kosmetyki z nanosrebrem. Niejednokrotnie spotkamy się także z nazwą: kosmetyki ze srebrem koloidalnym. Co oznacza ten zwrot. Ano tyle, że w składzie znajdziemy mikrocząsteczki srebra metalicznego zawieszonego w cieczy.

Na co jeszcze pomoże srebro?

Inne sytuacje, w których kluczową rolę pielęgnacyjną może zagrać kosmetyk ze srebrem, zwłaszcza tym koloidalnym, to:

  • zmiany na skórze, zwłaszcza wysypki i egzema;
  • brodawki i kurzajki;
  • chroniące przed nieprzyjemnym zapachem potu antyperspiranty ze srebrem;
  •  grzybice skórne;
  • ukąszenia owadów;
  • poparzenia słoneczne.

Jak więc widać, srebro znajduje swoje zastosowanie w preparatach zarówno do stosowania na co dzień, jak i w specyfikach specjalistycznych, pomagających w przypadku ściśle określonych problemów. Na szczęście takie kosmetyki nie muszą być wcale bardzo drogie. Pozwolić na ich zakup może sobie praktycznie każdy, kto w szczególny sposób chce zadbać o zdrowie i piękno swojej skóry. Dodatkowo, jako materiał naturalny, srebro jest bardzo bezpieczne, dobre dla osób w każdym wieku. Mogą je stosować zarówno nastolatki, jak i seniorzy, tak kobiety, jak i mężczyźni.