Jeszcze kilka lat temu mleczka do ciała miały nie do końca dobrą sławę. Mimo tego bowiem, że świetnie zmywały makijaż, nie podrażniały ciała i ładnie pachniały, to jednak zostawiały na skórze nieprzyjemnie tłusty, lepki film. Za taki efekt odpowiedzialna była parafina, która stanowiła podstawowy składnik wspomnianych kosmetyków. Jednak obecnie dobre mleczko kosmetyczne nie jest oparte na tej woskowatej substancji. Zastąpiono ją fenomenalnymi, naturalnymi olejami i ekstraktami roślinnymi mającymi doskonałe właściwości odżywcze i nawilżające. Sprawdź sama poniżej to, jak dokładnie działają omawiane przez nas kosmetyki i dlaczego warto, by znalazły się one na Twojej półce!

Odżywcze mleczko do ciała – za co je pokochasz?

Przeglądając półki w drogeriach spotkasz dwa kosmetyki o takim samym składzie, które mają różne nazwy. Pierwszym z nich będzie mleczko, zaś drugim – śmietanka kosmetyczna. Czy te różnice mają znaczenie? Absolutnie żadne. Oba produkty to bowiem te same kosmetyki, które tylko producenci nazywają inaczej. Jednym bowiem konsystencja ich kojarzy się z tłustym, gęstym mlekiem, zaś innym – z delikatną śmietanką. Czasami również spotkamy się z nazwą trzecią – emulsja kosmetyczna. To również może być produkt co do zasady taki sam jak mleczko czy śmietanka.

Znamy już nazwy. Czas przejść do sprawy numer dwa, czyli: mleczko kosmetyczne definicja. Spotykamy dwa typy powyższych produktów. Pierwsze z nich służą do demakijażu twarzy, zaś drugie – do pielęgnacji ciała. Oba rodzaje łączy to, że są bardzo delikatne, niezwykle łagodne dla skóry. W ich składzie bowiem nie znajdziemy składników podrażniających naskórek, zatykających pory czy osłabiających płaszcz lipidowy. Dzięki temu kosmetyki nie doprowadzają do uczucia nieprzyjemnego szczypania skóry czy łzawienia oczu. Dzięki tak spokojnemu, ale zarazem skutecznemu działaniu balsamy mleczka kosmetyczne są chętnie wybierane przez wszystkie te osoby, które chcą:

  • oczyścić swoją skórę,
  • usunąć make-up,
  • nawilżyć przesuszony naskórek,
  • zmiękczyć stwardniałe wierzchnie warstwy skóry,
  • złagodzić podrażnienia,
  • wygładzić ciało.

Często zadajecie nam pytanie: śmietanka kosmetyczna do jakiej cery. Jako, że jest to preparat łagodny, niedrażniący, można go stosować do praktycznie każdego rodzaju skóry. Nawet na tą tłustą, trądzikową, nie powinna ona bowiem zadziałać negatywnie. Jednak jeśli chcemy mieć sto procent pewności, że kosmetyk będzie dla nas idealny, dokładnie przeanalizujmy wszystkie jego składniki. Jeśli wśród nich znajdziemy coś, co mogłoby nas podrażniać, wypróbujmy mleczko najpierw na małym obszarze skóry. Gdy po paru chwilach nie zauważymy żadnego niekorzystnego efektu – możemy śmiało nanosić produkt na pozostałe obszary ciała. Oczywiście w zależności od konkretnych substancji obecnych w składzie dany produkt może być lepszy dla skóry przesuszonej, naczynkowej, tłustej lub mieszanej. O tym, kto przede wszystkim powinien używać danego mleczka, producent zazwyczaj wyraźnie informuje na opakowaniu kosmetyku.

Definicja już za nami. Omówienie zastosowania pod kątem rodzaju cery również zaliczone. Teraz czas więc na kwestię numer trzy, czyli: mleczko kosmetyczne składniki aktywne. Jeśli nasza skóra jest odwodniona, przesuszona, ma zaburzoną równowagę wodną, wtedy możemy ją wzmocnić stosując mleczko do twarzy oparte o olejek jojoba, wyciąg z aloesu, olej kokosowy, olejek arganowy, olejek z kiełków pszenicy czy olej z awokado. Każdy z tych olejów działa nawadniająco, odżywiająco i zabezpieczająco przed utratą wody. Gdy nasza cera jest naczynkowa, wrażliwa, przydadzą się nam mleczka i toniki do twarzy łagodzące i kojące. Czyli takie, w których składzie znajdziemy olejek lawendowy, różany, rumiankowy czy ten pozyskiwany z kocanki włoskiej. Z kolei cery tłuste czy mieszane ogromnie polubią się z olejkami z pestek malin, konopii, pachnotki czy olejkiem jojoba. Jak więc widać – w każdym przypadku wybór mamy naprawdę duży. Mamy tu spore pole do testowania, sprawdzania tego co nasze ciało najbardziej polubi.