Są takie obszary na naszym ciele, które posiadają nadmierną tendencję do przesuszania się, pojawiania się na nich zrogowaciałej skóry. Jednym z takich miejsc są bez wątpienia łokcie. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych sposobów pomagających w tym, by pielęgnacja łokci była łatwa i skuteczna. Podpowiadamy, jak samodzielnie sobie pomóc gdy dotknie nas opisywany problem.

Sposoby na suche łokcie – peelingi domowe

Mocno przesuszona, zrogowaciała skóra nie ma zdolności do odbudowy. By więc zadbać o łokcie należy więc najpierw pozbyć się jej wierzchniej, zniszczonej warstwy. Pomagają w tym samodzielnie robione, gruboziarniste peelingi na suche dłonie i łokcie. Jak je zrobić? Zacznijmy od tego, że stosujemy je wyłącznie wtedy, gdy na skórze nie ma ran. Jeśli one są, należy najpierw poczekać do ich zagojenia. Dopiero wtedy bierzemy 3 łyżki gruboziarnistej soli lub cukru i mieszamy je z dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Mieszamy całość przez kilka chwil, po czym intensywnie wmasowywujemy skórę. Zostawiamy kosmetyk na łokciach przez 10 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Jeśli chcemy by jednocześnie nasza szorstka skóra na łokciach została lepiej odżywiona, do peelingu dodajmy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Wysuszona skóra na łokciach – jak ją nawilżyć w domu?

Dobry, domowy sposób na popękane łokcie to maska bananowa. Bierzemy pół mocno dojrzałego banana i rozgniatamy go na miazgę. Następnie dodajemy sporą łyżkę tłustej śmietany oraz łyżkę oliwy z oliwek. Powstałą w wyniku wymieszania składników papkę nakładamy na łokcie. Ważne, by warstwa kosmetyku była gruba. Owijamy obszar folią spożywczą i zostawiamy na 20 minut. Następnie zmywamy maskę letnią wodą. Po wysuszeniu ciała w łokcie wmasowujemy jeszcze trochę oliwy z oliwek.

Sucha skóra na łokciach podziękuje nam także wtedy, gdy zastosujemy domową maskę miodową. Bierzemy dwie duże, czubate łyżki miodu mającego formę płynną. Do niego dodajemy łyżeczkę drobno zmielonych płatków owsianych oraz łyżeczkę soku świeżo wyciśniętego z cytryny. Nakładamy grubą warstwę na łokcie i postępujemy tak, jak w przypadku maski bananowej. Czyli owijamy łokcie folią, którą po 20 minutach zdejmujemy. Maseczkę zmywamy, a suche łokcie odżywiamy dodatkowo smarując je oliwą z oliwek.

Musimy jednak jeszcze raz podkreślić że powyższe metody na suche łokcie można stosować wyłącznie wtedy, gdy na ciele nie mamy żadnych ran. Poranione obszary wymagają najpierw wyleczenia, zasklepienia się ran. Dopiero wtedy można korzystać z opisywanych tu domowych zabiegów pielęgnacyjnych.