Twoje nogi są ciężkie, opuchnięte, zmęczone. Doskwiera Ci nadpotliwość i brzydki zapach, które zauważasz po całym długim dniu chodzenia. A może Twoje stopy są mocno przesuszone lub dopadła je łuszczyca bądź nieprzyjemne objawy alergii. Co możesz zrobić by szybko złagodzić te stany? Już nasze babcie wiedziały, że niezawodną pomocą jest moczenie bolących nóg. Jak przygotowywać lecznicze i relaksujące kąpiele? Co do nich dodawać? I jak długo moczyć w nich nogi? Przedstawiamy sprawdzone, domowe przepisy.

Moczenie nóg w wodzie z cytryną 

Gdy potrzebujesz odprężenia i detoksykującego oczyszczenia skóry stóp, polecamy Ci kąpiel w ciepłej wodzie zmieszanej ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. By ją przygotować potrzebujesz kilku litrów ciepłej wody (o temperaturze takiej, w jakiej zazwyczaj bierzesz kąpiel). Do niej dodaj sól morską (szklankę), sodę (łyżkę), oliwkę z oliwek (łyżkę) oraz sok wyciśnięty z połówki cytryny. Taka kąpiel stóp w wodzie z cytryną zapewni odświeżenie, poprawi działanie mięśni, przyniesie ulgę ciału, usunie napięcia nerwowe i oczyści komórki skóry z toksyn.

Moczenie nóg w occie jabłkowym

Jakie są dobroczynne właściwości kwasu octowego? Przede wszystkim: cudownie zmiękcza on skórę, dzięki czemu kąpiel stóp w occie jabłkowym jest polecana przed zabiegami mającymi usunąć niechciany, martwy naskórek. Ocet wykazuje również działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, oczyszczające i zwalczające nieprzyjemny zapach stóp. By czerpać z tych dobroczynnych właściwości, do miski wlej ciepłą wodę oraz szklankę octu mającego temperaturę pokojową. W takim roztworze mocz nogi przez kwadrans, powtarzając zabieg dwa do trzech razy w tygodniu.

Moczenie nóg w wodzie z miodem

Nie od dziś wiadomo, że miód wykazuje mocne działanie antybakteryjne. Dzięki niemu woda wolniej ucieka z naskórka, przez co sama skóra pozostaje lepiej nawilżona. Poza tym miód chroni i napina skórę, opóźniając jej naturalne procesy starzeniowe. Kąpiel stóp w wodzie z miodem jest więc bardzo wielostronna i pomocna. Do przygotowania jej, oprócz miski i ciepłej wody, będziesz potrzebować jedną łyżkę ulubionego mydła w płynie lub łużkę płatków mydlanych, a do tego dwie łyżki olejku ze słodkich migdałów. Taką kąpiel możesz stosować nawet codziennie przed pójściem spać.

Moczenie nóg w czarnej herbacie

Herbata, zwłaszcza ta czarna, posiada mocne właściwości bakteriobójcze, które gwarantuje obecna w liściach tanina. Kąpiel stóp w herbacie to także działanie odprężające oraz usuwające zmęczenie i nieprzyjemny zapach. Jak przygotować taki zabieg? Zaparz kilka litrów herbaty. Zadbaj o to, by napar był średnio dwa razy mocniejszy niż ten, który pijesz na co dzień. Poczekaj aż herbata przestanie być gorąca, po czym przelej ją do miski i mocz stopy przez 20 minut. Zabieg powtarzaj przez tydzień każdego wieczora.