Kosmetyki pielęgnujące włosy mogą mieć bardzo różną formę. Często spotykane są odżywki, szampony, maski, pianki, lakiery czy olejki – to tylko niektóre z nich. Jednak ostatnio zwiększoną popularnością cieszy się także hydrolat do włosów. Co to jest? Jak powstaje ten preparat? Jakie jest jego dokładne działanie? Czy każdy  może stosować taki kosmetyk?

Hydrolaty do włosów – rodzaje, zastosowanie

Zanim omówimy poszczególne typy i to, w czym mogą nam one pomóc, dowiedzmy się czym dokładnie jest hydrolat na włosy. Mówiąc w skrócie, jest to roślinna esencja która powstaje przy okazji procesu produkcji eterycznych olejków. WIele osób uznałoby ją za odpad. Ale wcale tak nie jest. Hydrolaty zawierają w sobie bowiem zarówno niewielkie ilości olejków, jak i po prostu masę niezastąpionych składników odżywczych. Kosmetyki te określane również jako wody kwiatowe są więc bardzo ważnymi dla kosmetyki specyfikami. Jako, że są one lekkimi, naturalnymi substancjami, można je aplikować wprost na skórę nawet wtedy, gdy jest ona trądzikowa czy cierpiąca na inne problemy.

Dużą popularnością cieszy się chociażby hydrolat różany na włosy. Najczęściej do jego produkcji używana jest damasceńska róża. Hydrolat z róży na włosy ściąga skórę oraz delikatnie ją nawilża i uelastycznia. Działa on przeciwzapalnie, antyseptycznie i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Dzięki niemu rany szybciej się goją, a sama skóra staje się dobrze zrelaksowana.

Równie skuteczny jest hydrolat lawendowy na włosy. Z powodzeniem można go używać jako hydrolat do włosów wysokoporowatych, ale sprawdzi się też przy każdym innym typie kosmyków. Jest to bowiem produkt o zastosowaniu uniwersalnym, który odżywia skórę, wzmacnia jej ukrwienie, poprawia stan cebulek włosowych, sprawia że włosy mniej wypadają, a także działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.

A jak działa hydrolat rumiankowy na włosy? Dzięki niemu stany zapalne się zmniejszą a skóra głowy będzie się lepiej regenerować, stając się mniej łuszcząca się i bardziej gładka. Natomiast pachnący ziołami i lasem hydrolat oczarowy na włosy działa nie tylko przeciwzapalnie i antybakteryjnie, ale jednocześnie reguluje wydzielanie łoju oraz zmniejsza opuchliznę.

Oczywiście to nie wszystkie wody kwiatowe, jakie są stosowane w służbie naszym pasemkom. W drogeriach spotkamy także hydrolat rozmarynowy na włosy, ten wykonany z aloesu, lipy, kocanki, kwiatu pomarańczy czy nawet mięty pieprzowej. Każdy z nich ma nieco inne działanie. Jednak łączy je jedno: Są to kosmetyki bardzo delikatne, które w doskonały sposób wzmocnią kondycję naszej fryzury.